Dec 22, 2023 - 0 Comments - Společnosti -

Musí se i bourat


Budování čehokoliv, co je nám lidem prospěšné, je samozřejmě záslužná činnost. Ale když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že si my lidé jenom s budováním nevystačíme. To, co v jednu chvíli potřebujeme a plně nás to uspokojuje, se časem kazí nebo stává zbytečným a překonaným. A je-li tomu tak, musí to ustoupit něčemu jinému, co potřebuje současná generace daleko spíš.

To staré prostě musí mizet v propadlišti dějin, aby se udělalo místo pro to nové. A platí to třeba i pro nejrůznější budovy a jiné objekty. Lidé si tu v jednu chvíli dali tu práci, aby to postavili, vynaložilo se nemálo sil a také peněz, ale časem to pozbude významu a musí se to rekonstruovat, vylepšit nebo i odstranit, aby se na místě tohoto postavilo něco potřebnější. Protože prostor na naší planetě není neomezený, a kdybychom jen budovali, nebylo by tu nakonec k hnutí.

ruina domu

Ale zbourat třeba nějakou budovu není zase až tak snadné, jak by laikům mohlo připadat. Někdo si sice může myslet, že stačí pár chlapů s krumpáči nebo sbíječkami, aby se to stojící stalo minulostí, někdo si může třeba také myslet, že stačí na stěny nějaké budovy upevnit dynamitové nálože a objekt půjde sám k zemi, a pak už se jednoduše někam odveze to, co tu zbylo, ale ono to tak prosté není. I bourání se musí umět. A tak se obvykle vyplatí nechat i takové práce na profesionálech. Tito sice mají i na ruční bourací práce ceník a musí se jim za jejich destrukční činnost platit, ale určitě to stojí za to. Zejména, když se musí nejen něco zbořit, ale současně i v dokonalém stavu zachovat to, co k tomu bořenému přiléhá.

ruina budovy

Ať už se bourá bytové jádro, ať už se odstraňují nějaké ty obklady, boří jednotlivé stěny nebo celé budovy, je profesionální pomoc určitě na místě. Protože se zkrátka někdy něco zbourat musí. Ale při tom by nemělo doznat úhony to, co má ještě vydržet. A to ani nemluvě o tom, jak často by byly bourací práce pro amatéry rizikové.