Dec 17, 2023 - 0 Comments - Bydlení -

Nízkoenergetický dům jako útočiště před stresem


Stres je bohužel současný fenomén, provází lidský život v mnoha podobách, a tou nejhorší je jeho chronicita. Jestliže vás zastihne více stresových vlivů, byť menšího dosahu, spojí se v jeden souvislý řetěz a nastane situace, kterou odborníci častují výrazem „adrenální únava“. Zpočátku nevypadá, že by vás položila na lopatky, ale časem se váš život začne měnit k nepoznání. Lidé, kteří jsou na stresové vlivy mimořádně citliví, si to uvědomují, a snaží se také s tím něco dělat.

nízkoenergetický dům

Jednou z možností, jak to provést, je změna životního stylu ve spojitosti s přestěhováním do jiného útočiště. Rozumné je to zejména tehdy, žijete-li v městském bytě, a jste tu plně závislí na dodávkách tepla a energií. Tam vás totiž mohou významně stresovat poplatky za nájem a energie, a ty většinou představují největší položku v rodinném rozpočtu.

terasa u domu

Nízkoenergetický dům na venkově

Úspora energií – městský byt vám v podstatě nedokáže nabídnout žádnou úsporu v tomto směru. Centrální dodávka tepla z plynové kotelny, to je fakt průšvih, protože musíte zaplatit i to, co sami neprotopíte, i kdybyste se v bytě třásli zimou a měli uzavřené radiátory, protože se hradí dodávka tepla, co spotřebuje celý dům. Měřáky na radiátorech řeší jen část celkových nákladů na teplo v bytových domech. A chcete-li na domě fotovoltaiku, museli byste se dohodnout s ostatními majiteli bytů, a ne každý vám to schválí.

Ticho a klid – že je na venkově ticho, poznáte hned první den, jakmile opustíte rušné městské ulice. Ten rozdíl vám přejeme poznat na vlastní kůži, stojí to za to!

Čistý vzduch – o tom zřejmě není třeba se sáhodlouze rozepisovat, protože zplodiny z aut a z průmyslové výroby se podepisují na každé městské aglomeraci. A máte-li možnost stavět nízkoenergetické domy https://www.enerdomy.cz/ v rekreační oblasti, neváhejte, třeba v okolí Berounky, tam je krásně.